BIP
Aktualności
Pułk Ochrony nominowany do nagrody WAWA Bohaterom
01.10.2018

Pierwszego października w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich, delegacja Pułku Ochrony z dowódcą płk. Wojciechem Erbelem na czele wzięła udział w uroczystej gali konkursu Wawa Bohaterom.Nasza jednostka wojskowa znalazła się wśród dwudziestu organizacji i podmiotów nominowanych do nagrody w konkursie organizowanym przez Telewizję TVP3 Warszawa. Celem projektu Wawa Bohaterom jest podtrzymywanie pamięci o heroizmie Powstańców Warszawskich oraz uhonorowanie osób i organizacji, które pomagają kombatantom.


Pułk Ochrony od 1997 roku kultywuje tradycje bojowe Pułku Armii Krajowej Baszta.


Każdego roku w pułk współorganizuje uroczystości obchodów rocznic wybuchu i zakończenia Powstania Warszawskiego na Mokotowie oraz wystawia wojskową asystę honorową. Wspólnie organizowane są uroczystości okolicznościowe i spotkania "żołnierskich pokoleń".


Od kilku lat żołnierze Pułku Ochrony uczestniczą przed świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia w projekcie "Paczka dla Bohatera". W przygotowanych dla kombatantów paczkach znajdują się artykuły spożywcze, higieniczne oraz rehabilitacyjne. Poza materialnym wsparciem kombatantów niezwykle cennym doświadczeniem są wzruszające spotkania naszych żołnierzy z powstańcami. W ramach programu "Żołnierska Pamięć" żołnierze porządkują mogiły i kwatery żołnierskie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, Cmentarzu Stare Powązki i w Parku Dreszera.


W 2006 roku środowisko żołnierzy Pułku Armii Krajowej Baszta i innych mokotowskich oddziałów powstańczych wystąpiło z inicjatywą przekazania insygniów Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, jakim odznaczony został Pułk Baszta, za działania wojenne w czasie II wojny światowej. Uroczystość przekazania insygniów odbyła się 22 grudnia 2006 roku. Od tego dnia sztandar Pułku Ochrony przyozdobiony jest barwami Orderu Virtuti Militari. Przez symboliczny akt przekazania insygniów Orderu Virtuti Militari Pułk Ochrony utożsamia się z Pułkiem Armii Krajowej Baszta.

Pamięć o bohaterskich czynach powstańców, którzy 74 lata temu nie wahali się złożyć ofiary swojego życia w walce o niepodległość Ojczyzny jest obowiązkiem każdego żołnierza pułku. Nominacja do nagrodowy w tym wyjątkowym konkursie z pewnością dodatkowo motywuje całe środowisko żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej do kontynuacji dotychczasowych działań.
zdjęcia > > >


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych